Akdeniz anemiSİ (talasemi) nediR? BeliRTİleri nelerdiR?


t.ogren-sen.com > Tıp > Evraklar

123

Doküman Adı

Doküman No

FR-245
Hasta Eğitimi Bilgi Formu

Yayın Tarihi

23.10.2009

Revizyon Tarihi

-

Revizyon No

00

Sayfa No

Broşür No: 09

Konu: Akdeniz Anemisi

/ 2


AKDENİZ ANEMİSİ (TALASEMİ) NEDİR? BELİRTİLERİ NELERDİR?

Tıpta TALASEMİ adıyla anılmakta olan Akdeniz Anemisi hastalığı, Akdeniz ülkelerindeki ırklarda görülen, doğacak çocuğa, Beta Talasemi geninin, anne-babadan geçmesiyle meydana gelen ve genetik olan bir çeşit kan hastalığıdır.

Talasemi Nedir?

Eski Yunancada “Thalas” kelimesi deniz, “Emia” kelimesi anemi anlamına, “Talasemia” ise Akdeniz Anemisi anlamına gelir, Akdeniz Bölgesinde ve göçlerle yayılarak dünyanın birçok ülkesinde görülen kalıtsal kan hastalığıdır. D.S.Ö. ( Dünya Sağlık Örgütü )’nün verilerine göre, tüm dünyada 266 milyon hemoglobinopati taşıyıcısının bulunduğu vurgulanmaktadır. Genetik bir hastalık olduğundan, insandan insana bulaşmaz.

Talasemi Taşıyıcılığı Nedir?

Talasemi taşıyıcıları sağlıklı görünen, hasta olmayan fakat hastalığı taşıyan ve çocuklarına geçiren kişilerdir. Antalya’da taşıyıcılık oranı %10’un üzerindedir. Yani 10 kişiden birisi talasemi taşıyıcısıdır. Her talasemili çocuğun anne babası taşıyıcıdır. İki taşıyıcı evlendikleri takdirde doğacak çocuğun talasemili olma ihtimali %25’tir. Bu nedenle evlilik öncesi her genç, talasemİ taşıyıcısı olup olmadığını test yaptırarak öğrenmelidir.

Talasemi Minör (Taşıyıcı Tip): Bu bireyler tamamen sağlıklıdırlar. Eğer her iki ebeveyn Talasemi taşıyıcısı ise her gebelikte % 25 olasılıkla normal, %50 olasılıkla Talasemi taşıyıcısı, %25 olasılıkla Talasemi majör çocuk doğabilir. Eğer ebeveynlerden biri Talasemi taşıyıcısı ise doğacak her çocuk %50 ihtimalle taşıyıcı olabilir. Bu nedenle anne ve babaların çocuk sahibi olmadan önce Talasemi taşıyıcısı olup olmadıklarını bilmeleri önemlidir. Talasemi taşıyıcılarının büyük çoğunluğu bu hastalığı taşıdıklarını bilmezler. Ancak talasemi majörlü bir çocuk sahibi olduklarında ya da özel kan testi yaptırdıklarında öğrenirler. Taşıyıcılık bulaşıcı değildir. Talasemi taşıyıcılığı bir hastalık değildir ve tedavi gerektirmez. Taşıyıcılık evlenmeye engel değildir. Ancak iki taşıyıcının evlenmesi halinde gebeliğin 10-11. Haftalarında doğum öncesi tanı yapılabilir.

Talasemi Majör(Hasta Tip): Akdeniz anemisi olarak da bilinir. 3-4 aylıkken başlayan, sürekli kan nakli gerektiren çok ciddi bir kan hastalığıdır. Bu çocuklar kendileri için gerekli hemoglobini yeterli miktarda yapamazlar. Halsizlik, solgunluk, iştahsızlık, huzursuzluk, karaciğer-dalak büyümesi sonucu karın şişliği, sık sık ateşlenme, iskelet sisteminde değişiklik, yüz ve kafa kemiklerinden başlayarak kemiklerde değişiklik ve tipik yüz görünümü ortaya çıkar. Bu hastalar hayatları boyunca düzenli tedavi görmek zorundadırlar. Uygulanan tedaviler zor ve pahalıdır.

HAZIRLAYAN:

KONTROL EDEN:

ONAYLAYAN:

Ebe Nurcan KIVRAK

KALİTE YÖNETİM DİREKTÖRÜ


BAŞHEKİMTalasemi İntermedia (Hafif Hastalık Tipi): Genellikle bir yaşından sonra tanı konulur. Taşıyıcılar gibi tamamen sağlıklı olmayan, kan gereksinimleri daha az olan hastalığın hafif tipidir.
Akdeniz Anemisi Belirtileri

Akdeniz anemisi olan çocuk, doğduğunda normaldir. 5-6 aydan sonra kansızlık belirtileri ortaya çıkar. Bu aylardaki çocuklarda kansızlık en çok demir eksikliğinden kaynaklandığı için, ilk akla gelen demir eksikliği anemisidir ve hatalı olarak demir tedavisi yapılır.

Akdeniz Anemisi böyle bir tedaviyle düzeltilemeyeceğinden, belirtiler ağırlaşarak sürer. Karın büyür; çünkü dalak ve karaciğer büyümektedir. Çocuğun iştahı yoktur, gelişmesi yavaşlamıştır. Daha sonra iskelet sisteminde de değişiklik olur. Burun kökü çöker, elmacık kemikleri daha belirgin hale gelir. Eğer, henüz bu bulgular ortaya çıkmadan, doğru tanı konur ve erkenden uygun tedaviye başlanırsa, organ büyümesi olmaz, yüz görünümü değişmez ve gelişme de normale yakın olur.

Akdeniz Anemisi Tedavisi:

Akdeniz Anemisi, kan aktarımına bağımlı bir hastalıktır. Tedavinin esası 3-4 haftada bir yapılan konsantre alyuvar aktarımı ve düzenli demir bağlayıcı ilaçların kullanılmasıdır. Ancak birinci on yıldan sonra ortaya komplikasyonların önlenmesi ve tedavisi, çeşitli uzmanlık dallarından oluşan ekip çalışmasını zorunlu hale getirmektedir. İdeal bir tedavi için olaya çok yönlü yaklaşım gerekmektedir. Tedavide kan nakillerinin yanı sıra vücutta biriken fazla demirin idrar atılımını sağlayan Desferoksamin ve C vitamini verilir. Aşırı büyümüş dalak ameliyatla alınır. Dalak ameliyatı sonrası depo penisilin koruma ( profilaktik ) tedavisi ve pnömokok aşısı yapılır. Özellikle erken yaşta ( henüz kan nakilleri fazlaca yapılmadan ) doku tipi uyan kemik iliği nakli ile bu hastalar %70-80 tam olarak sağlıklarına kavuşabilmektedir.

Talasemi Testleri

Öncelikli bakılması gereken test, hemogram ve Hemoglobin elektroforezidir.

sosyal ağlarda paylaşmaBenzer:

Akdeniz anemiSİ (talasemi) nediR? BeliRTİleri nelerdiR? iconKalp yetersizliğinin belirtileri Nelerdir?

Akdeniz anemiSİ (talasemi) nediR? BeliRTİleri nelerdiR? icon1. Ailevi Akdeniz ateşi hastalığı nedir ?

Akdeniz anemiSİ (talasemi) nediR? BeliRTİleri nelerdiR? iconAkdeniZ ÜNİversitesi (antalya)/Tıp Fakültesi

Akdeniz anemiSİ (talasemi) nediR? BeliRTİleri nelerdiR? iconHamilelikte depresyonun etkileri Kadınların yaklaşık beşte biri hamilelik...

Akdeniz anemiSİ (talasemi) nediR? BeliRTİleri nelerdiR? iconPsödohiponatreminin nedenleri nelerdir?

Akdeniz anemiSİ (talasemi) nediR? BeliRTİleri nelerdiR? icon19. Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı (EKİn fuar...

Akdeniz anemiSİ (talasemi) nediR? BeliRTİleri nelerdiR? iconNeden alışverişe çıktığımızda 2s kg pirinç vs diyoruz, 2 n demiyoruz?...

Akdeniz anemiSİ (talasemi) nediR? BeliRTİleri nelerdiR? iconİlk Yardımın Öncelikli Amaçları Nelerdir?

Akdeniz anemiSİ (talasemi) nediR? BeliRTİleri nelerdiR? icon2-Bireysel farklılıklar nelerdir?Örnek veriniz

Akdeniz anemiSİ (talasemi) nediR? BeliRTİleri nelerdiR? icon1-İşe başlayacak personelin hazırlayacağı belgeler nelerdir ?


Tıp
© 2000-2018
kişileri
t.ogren-sen.com